• info@kocaelisehir.com
  • 0 850 304 1 750
1311 ZİYARETÇİ
  • ÜRÜN KODU: 20218
  • FİYATI: 1,00

Kök hücre Tedavisi

Kök hücreler, bir dizi hastalık, yaralanma ve diğer sağlıkla ilgili koşulları anlamamıza ve tedavi etmemize yardımcı olmak için muazzam bir vaat ediyor. Kan dolaşım hücrelerini kan hastalıklarını tedavi etmek için kullanmaları, lösemili binlerce çocuğun yaşamını kurtaran bir terapi potansiyelini barındırıyor; ve kök hücrelerin doku greftleri için hastalıkların tedavisinde veya kemiğin, cildin ve göz yüzeyinin hasar görmesinde kullanılması görülebilir. Kök hücrelerin yer aldığı önemli klinik araştırmalar birçok başka koşul için sürüyor ve araştırmacılar tıptaki kök hücreleri kullanarak yeni yollar aramaya devam ediyor.

Bununla birlikte, kök hücreler hakkında hala çok şey öğrenilmeli ve tedaviler olarak mevcut uygulamaları, bazen bilim ve mevcut sınırlamaları tam olarak anlamayan diğer taraflar ve medya tarafından ve ayrıca "klinikler" tarafından da abartılıyor. kronik ya da ağır yaralı hastalara tedaviler satarak yutturun. Bu sayfadaki bilgiler, bu noktada kök hücrelerin potansiyelini ve sınırlamalarını anlamanıza yardımcı olmak ve kanıtlanmamış tedaviler sunan klinikler tarafından yaygın olarak kullanılan dolandırıcılık bilgilerinin yerini tespit etmenize yardımcı olmak için hazırlanmıştır.

Anatomi Estetik  sizin için doğru olanı belirlemede birincil bakım doktorunuz ve sağlık ekibinizin diğer güvenilir üyeleri ile bir araya geldiği araştırma veya bilgiyi önemseme  felsemizdir .

 

Kök hücre araştırmacıları, normal gelişimin anlaşılmasında, hastalığın neye yol açtığını bulmakta ve hastalara yardımcı olacak potansiyel tedavileri geliştirirken ve test ederken büyük ilerlemeler kaydetmektedir. Bununla birlikte, kök hücrelerin vücutta nasıl işlediği ve iyileşme kapasiteleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olacaklardır. Çoğu hastalık, durum ve yaralanmalar için güvenli ve etkin tedaviler gelecekte olacaktır.

 

Kök hücreler

Kök hücreler, vücudunuzdaki her organ ve dokunun temelidir. Vücuttaki farklı yerlerden gelen ya da hayatımızdaki farklı zamanlarda oluşan kök hücrelerin birçok türü vardır. Bunlar arasında yalnızca gelişimin en erken safhalarında var olan embriyonik kök hücreler ve fetal gelişme sırasında ortaya çıkan ve yaşam boyunca vücudumuzda kalmaya devam eden çeşitli dokuya özgü (veya yetişkin) kök hücreler bulunur.

Tüm kök hücreler kendini yenileyebilir (kendilerinin kopyalarını çıkarabilir ) ve ayırt edebilir (daha özel hücrelere dönüşebilir). Yine de bu iki kritik kabiliyetin ötesinde, kök hücreler yapabilecekleri ve yapamayacakları ve belirli şeyleri yapabilecekleri ve yapamayacakları koşullar altında geniş çeşitlilik göstermektedir. Araştırmacıların araştırmalarında her türlü kök hücre kullanmalarının nedenlerinden biri de budur.

Bu bölümde:

Embriyonik kök hücreleri

Dokuya özgü kök hücreler

Mezenkimal kök hücreler

İndüklü pluripotent kök hücreler

Embriyonik kök hücreleri

Embriyonik kök hücreler, bir yumurtanın bir sperm tarafından döllenmesinden üç ila beş gün sonra oluşan insanda ağırlıklı olarak içi boş hücrelerden oluşan blastosist hücrenin kütlesinden elde edilir . Bir insan blastosisti, bu "i" nin üzerindeki nokta büyüklüğündedir.

Normal gelişimde, iç hücre kütlesi içerisindeki hücreler, vücudumuzun tamamını (tüm dokularımızı ve organlarımızı) meydana getiren daha özel hücreler oluşturacaktır. Bununla birlikte, bilim adamları iç hücre kütlesini çıkardığında ve bu hücreleri özel laboratuvar koşullarında büyüttüğünde, embriyonik kök hücrelerin özelliklerini korurlar.

Embriyonik kök hücreler pluripotent tam oluşmuş vücuttaki her hücre tipi ortaya çıkmasına neden olabilir, yani ancak plasenta ve göbek kordonu. Bu hücreler inanılmaz derecede değerlidir, çünkü normal gelişim ve hastalıkların incelenmesi için ilaçlar ve diğer tedavilerin test edilmesi için yenilenebilir bir kaynak sağlarlar. İnsan embriyonik kök hücreleri artık gerekli olan destekli reprodüksiyon için in vitro fertilizasyon (IVF) tarafından oluşturulan blastokist öncelikle elde edilmiştir.

Dokuya özgü kök hücreler

Dokuya özgü kök hücreler (ayrıca somatik veya yetişkin kök hücreler olarak da adlandırılır ), embriyonik kök hücrelere göre daha uzmanlaşmıştır. Tipik olarak, bu kök hücreler, içinde yaşadıkları belirli doku veya organ için farklı hücre tipleri üretebilir.

Örneğin , kemik iliğindeki kan oluşturan (veya hematopoietik ) kök hücreler, kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositleri oluşturabilir. Bununla birlikte, kan oluşturan kök hücreler karaciğer veya akciğer veya beyin hücreleri oluşturmaz ve diğer doku ve organlarda bulunan kök hücreler kırmızı veya beyaz kan hücreleri veya trombositleri oluşturmazlar.

Vücudunuzdaki bazı doku ve organlar dokuya özgü kök hücrelerin küçük önbelleklerini içerir; bu hücrenin normal günlük hayatında veya yaralanmasında kaybolan dokudaki hücrelerin yerini alır; örneğin cildinizde, kanınızda, ve bağırsağınızın astarı.

Dokuya özgü kök hücreler insan vücudunda bulunması güç olabilir ve kültürde embriyonik kök hücreler kadar kolay kendini yenilemek gibi görünmemektedir. Bununla birlikte, bu hücrelerin incelenmesi, normal gelişme hakkındaki genel bilgimizi, yaşlanmada ne değiştiğini ve yaralanma ve hastalıkla ilgili neler olduğunu artırmıştır.

MEZENKIMAL KÖK HÜCRELER:

 

"Mezenkimal kök hücre" veya MSC terimini stromadan izole edilen hücrelere atıfta bulunmak için duyabilirsiniz, diğer dokuları ve organları çevreleyen bağ dokusu. Bu isimdeki hücrelere, daha çok bilim adamı tarafından "stromal hücreler" denir. İlk MSC'ler kemik iliğinde keşfedildi ve kemik, kıkırdak ve yağ hücreleri yapabilecek kapasitede oldukları gösterildi. O zamandan beri, yağ ve kordon kanı gibi diğer dokulardan yetiştiriliyorlar. Çeşitli MSC'lerin kök hücre ve hatta immün modülatör özelliklere sahip olduğu düşünülmekte ve çok sayıda bozukluk için tedavi olarak test edilmektedir ancak bugüne kadar faydalı oldukları yönünde çok az kanıt bulunmaktadır. Bilim adamları, bu hücrelerin gerçekte kök hücreler olup olmadıklarını veya hangi hücrelerin üretilebildiklerini tam olarak anlamıyor. Bütün MSC'lerin aynı olmadığını ve özelliklerinin vücudun nereden geldiğine ve nasıl izole edildiği ve yetiştirildiğine bağlı olduğunu kabul ediyorlar.

İndüklü pluripotent kök hücreler

Induced pluripotent stem (iPS) hücreleri , deri hücreleri gibi dokuya spesifik hücreleri embriyonik kök hücreler gibi davranan hücrelere dönüştürerek laboratuarda tasarlanan hücrelerdir. IPS hücreleri, bilim insanlarının normal gelişim ve hastalık başlangıcı ve ilerlemesi hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olmak için kritik araçlar ve aynı zamanda yeni ilaç ve terapilerin geliştirilmesi ve test edilmesi için de yararlıdır.

IPS hücreleri, embriyonik kök hücrelerin vücuttaki tüm hücre türüne yol açma kabiliyeti de dahil olmak üzere aynı özelliklerin birçoğunu paylaşırken, tam olarak aynı değildir. Bilim adamları bu farklılıkların ne olduğunu ve ne anlama geldiğini araştırıyorlar. Birincisi, ilk iPS hücreleri dokuya özgü hücrelere genlerin ek kopyalarını eklemek için virüsler üreterek üretildi. Araştırmacılar, nihai olarak tıbbi tedaviler için bir hücre veya doku kaynağı olarak kullanılmak üzere, iPS hücreleri yaratmak için birçok alternatif yol deniyor.

 

 

İnsan vücudundaki hücreler

İnsan vücudu, 200'den fazla hücreden oluşur ve bu hücre tiplerinin her biri, bir yumurtanın bir sperm tarafından döllendiğinde oluşturduğu tek hücreden oluşan zigottan kaynaklanır . Birkaç gün içinde bu tek hücre, bir blastosist oluşturuncaya kadar tekrar tekrar bölünür ; her hücre hücresine bir insan vücudunun hayatta kalması gereken 150 ila 200 hücrenin içi boş bir top, göbek kordonu ve plasenta dahil olmak üzere gelişmekte olan fetüsü besler.

Temel hücre biyolojisi

Her bir hücre tipi kendi boyutuna ve yapısına uygun bir yapıya sahiptir. Örneğin, cilt hücreleri küçük ve kompaktken, ayak parmaklarınızı kıpırdanır hale getiren sinir hücreleri, elektriksel uyarıları gerçekleştiren aksonlar olarak adlandırılan uzun dallara ayrılmış sinir liflerine sahiptir.

Benzer işlevselliğe sahip hücreler dokuları oluşturur ve dokular organları düzenlemek üzere organize olur. Her hücrenin bulunduğu dokuda kendi işi vardır ve bir doku ve organdaki tüm hücreler, organın düzgün çalıştığından emin olmak için birlikte çalışırlar.

İnsan HücresiBüyüklükleri veya yapıları ne olursa olsun, tüm insan hücreleri, ortak noktalarla başlarlar:

Bir  çekirdek  DNA içermektedir, tüm vücut için genetik kütüphanesi. Farklı hücreler, DNA'dan farklı talimatlar okur ve yürütürler; bu hücrelerin ne yapmak için tasarlandıklarına bağlıdır. DNA'nız vücudunuzdaki neredeyse her şeyi belirler; göz renginden kan türüne, hatta belirli hastalıklara ne kadar duyarlı olduğunuza kadar. Renk körlüğü gibi bazı hastalıklar ve koşullar da DNA yoluyla geçirilir.

Sitoplazma  - çekirdeğin dışındaki sıvı. Sitoplazma, hücrenin işini yapmak için gerekli malzemeleri oluşturan çeşitli bileşenleri içerir.

Hücre bölünmesiHücre zarı  - hücrenin yüzeyi, diğer hücrelerden sinyal gönderen ve alan karmaşık bir yapıdır ve hücrenin içerisine ve dışına materyal sağlar. Hücreler doku ve organlarda birlikte çalışmak için iletişim kurabilmelidir.

Çoğu hücre bölünür. Bölünmeden kısa süre önce DNA tekrarlar ve daha sonra hücre iki kızı hücresine bölünür . Her birinin orijinal hücrenin DNA, sitoplazması ve hücre zarının tam bir kopyası vardır.

 

Kök hücreler hakkında

Kök hücreler, bitkiler, hayvanlar ve insanlarda gelişmenin temelidir. İnsanlarda, vücudumuzun farklı yerlerinden gelen veya hayatımızın farklı zamanlarında oluşan çeşitli kök hücreler türleri vardır. Bunlar arasında yalnızca gelişimin en erken safhalarında var olan embriyonik kök hücreler ve fetal gelişme sırasında ortaya çıkan ve yaşam boyunca vücudumuzda kalmaya devam eden çeşitli dokuya özgü (veya yetişkin ) kök hücreler bulunur.

Kök hücreler iki özellik ile tanımlanır:

Kendilerinin kopyalarını yapabilir ya da kendini yenileyebilirler.

Onlar yapabilirsiniz farklılaştırmak , ya da daha özelleşmiş hücrelere, geliştirmek

Yine de, bu iki şeyin ötesinde, kök hücreler davranış ve yeteneklerinde büyük farklılıklar gösterirler.

Embriyonik kök hücreler pluripotenttir , yani tüm vücudun hücre tiplerini üretebilir, ancak plasenta ve göbek kordonu gibi destek yapıları oluşturamazlar.

Diğer hücreler multipotentdir, yani genellikle belirli bir doku veya organda birkaç farklı hücre tipi üretebilir.

Vücut geliştikçe ve yaşlandığında, kök hücrelerin sayısı ve türü değişir. Plasenta ve göbek kordonu oluşturan hücrelere bölündükten sonra Totipotent hücreler artık mevcut değildir. Pluripotent hücreler, vücudun organlarını ve dokularını oluşturan özel hücrelere yol açarlar. Hayat boyunca vücudunuzda kalan kök hücreler dokuya özgüdür ve bu hücrelerin yaşlandıkça değiştiğine dair kanıtlar vardır - 20 yaşlarındaki cilt kök hücreleri tam olarak cilt kök hücrelerinizle aynı olmayacaktır 80 yaşında.


Firma Satıcı Bilgileri

Örnek Gold Firma
+90 530 834 54 78Firmaya Git